Невиношування вагітності

Питання охорони материнства і дитинства залишаються пріоритетними в сучасному акушерстві. Серед них проблеми невиношування вагітності  відносяться до актуальних та важливих, як в науково-практичному, так і медико-соціальному аспекті.

В Україні на фоні кризової демографічної ситуації проблема невиношування вагітності набула особливого значення.

Невиношування вагітності- це самовільне переривання вагітності від початку до 37 тижня. Втрата вагітності до 22 тижня – це викидень, пізніше – передчасні пологи. Про звичне невиношування кажуть у тому випадку, коли викидень чи передчасні пологи трапляються у жінок більше, ніж 2 рази. 

Причини невиношування вігітності можна умовно розділити на кілька груп: генетичні, імунні, інфекційні, анатомічні, ендокринні, тромбофілії, шкідливі звички.

Причиною 70% спонтанних абортів, які відбуваються в терміні до 12 тижнів та 30%, що відбуваються після 12 тижнів, є хромосомні аномалії( спонтанні чи набуті). В людини 46 хромосом і, за різними даними, від 20000до 120000 генів. У процесі утворення статевих клітин генетичний матеріал ділиться навпіл, а при утворенні ембріонів – знову подвоюється. В цьому складному процесі можуть виникати “поломки”, які є найчастішою причиною випадкової втрати вагітності. Потужне природне регулювання спрямоване на створення сприятливих  умов для розвитку здорових нащадків і його унеможливлення для нежиттєздатних. Здебільшого, подібний випадок порушення природного відбору має мінімальний ризик повторення ,тому не вимагає додаткових обстежень.

З точки зору імунної системи, вагітність – парадокс. Усередині жінки росте і розвивається наполовину генетично чужорідний організм. Організм майбутньої матері може  проявляти, як надлишкову агресію стосовно майбутнього маляти, так і недостатню адаптацію до чужорідних агентів.  Результат один – втрата вагітності.

Інфекційні фактори втрати вагітності – це один з найкраще вивчених. Але, у той же час, і найбільш непередбачуваних факторів втрати вагітності. Наприклад, вірусом герпесу інфіковано 97% населення, але лише у невеликої кількості жінок він може спричинити переривання вагітності. Дуже важливо визначити локацію, активність інфекції, імунну реакцію.

В групі анатомічних причин об’єднані вади розвитку репродуктивної системи, істміко-цервікальна недостатність ( недостатність шийки матки), пухлини матки. Але й тут не все так однозначно. Навіть дуже грубі аномалії розвитку статевих органів і великі міоми можуть не впливати на виношування вагітності. В той же час, незначні дефекти ( наприклад, внутрішньоматкові синехії) можуть приводити до втрати вагітності. 

Тромбофілії. Це вроджені чи набуті дефекти згортання крові. Перші зумовлені наявністю певного набору генів, які змінюють складний каскад реакцій згортання крові. Причина набутих дефектів – гострі або хронічні захворювання. Як результат – тромбози у розвиненому хоріоні, загибель ембріона, відставання у розвитку плоду, відшарування плаценти й т.д.

Вплив гормонів на розвиток вагітності величезний. Ендокринна система зазнає колосальних змін у цей період і може як сама давати збої, так і бути механізмом, через який реалізуються вище згадані причини. Тому й вимагає детального дослідження та корекції.

Шкідливі звички. Паління, алкоголь, вживання наркотичних речовин негативно впливають на вагітність, порушують розвиток плоду і можуть призвести до формування вроджених вад у дитини або втрати вагітності.

В ідеалі, піклуватися про збереження вагітності треба починати до її настання. Профілактика невиношування  вагітності включає ряд заходів, які можуть зменшити ризик її виникнення:

  1. Здоровий спосіб життя:збалансоване харчування, уникнення алкоголю та тютюнопаління, адекватний відпочинок і регулярні фізичні вправи сприяють загальному здоров’ю та можуть  зменшити ризик невиношування.
  2. Регулярні медогляди: регулярні візити до гінеколога перед та під час вагітності дозволяють вчасно виявити та вирішити можливі проблеми.
  3. Контроль хронічних захворювань:ефективний контроль станів, як діабет, гіпертонія, щитовидна дисфункція тощо, є важливим.
  4. Вживання фолієвої кислоти: прийом фолієвої кислоти до зачаття та на фоні ранніх стадіях вагітності може запобігти деяким вродженим дефектам.
  5. Уникнення шкідливих речовин: уникнення контакту з токсичними речовинами та надмірним впливом радіації.
  6. Психологічна підтримка: емоційна підтримка  та управління стресом також можуть бути важливими, особливо для жінок, які переживали попередні випадки невиношування.

Ймовірність сприятливого прогнозу, залежно від причини, майже завжди вище, ніж ризик повторення. До того ж, сучасна медицина виявляється більш спроможною встановити причини втрат вагітності і тому  більше станів стають контрольованими та виліковними. Тому так важливо вчасно звернутися по допомогу. 

 

Лікарі Шумської жіночої консультації завжди готові вам допомогти розібратися з причинами невиношування й визначити тактику лікування.

      Будьте здорові Ви та Ваші діти!

   Акушер – гінеколог Кушнір Тетяна Миколаївна