24 – березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

Туберкульоз займає особливе місце серед соціальних та медичних проблем людства.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад: нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.

Збудник туберкульозу відрізняється високою стійкістю до впливу різних факторів (фізичних, хімічних, природних). Особливо високостійкі мікобактерії туберкульозу в висохлому мокротинні хворого на туберкульоз. У вуличному пилу вони зберігаються близько двох тижнів, на сторінках літератури і предметах до 3-х місяців. На пасовищах і в ґрунті, забруднених хворими на туберкульоз тваринами, туберкульозна паличка може зберігатися від декількох місяців до 3-9 років. В умовах низьких температур збудник туберкульозу ще більш стійкий. Пряме сонячне проміння вбиває мікобактерії туберкульозу влітку за 60 хвилин, взимку – за 2 години; розсіяне сонячне світло – протягом 40-80 діб; ультрафіолетове опромінення – за 2-3 хвилини. При кип’ятінні загибель збудника трапляється за кілька хвилин.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапляє у легені, починає розмножуватися в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається:

  • кашель, що триває понад 2-3 тижні
  • підвищене  потовиділення вночі
  • слабкість
  • безпричинна втрата ваги
  • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень
  • задишка (утруднене та прискорене дихання)
  • кровохаркання (спостерігається при важких поширених формах туберкульозу із значним ураженням легеневої тканини).

Увага! Будьте пильними помітивши будь-яку з цих ознак! Якомога швидше зверніться до лікаря! Не затримуйте час звернення за медичною допомогою, бо чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування!

Для діагностування туберкульозу проводять мікробіологічний тест  – для якого пацієнт здає мокротиння, оскільки він дозволяє правильно встановити діагноз і якнайшвидше призначити ефективну схему лікування. Спочатку зазвичай застосовують молекулярно-генетичний метод дослідження Xpert MTB/Rif , який дає змогу за декілька годин не лише підтвердити  захворювання, а й визначити чутливість до рифампіцину – препарату , який застосовується у лікуванні туберкульозу. Рентгенографію органів грудної клітки або комп’ютерну томографію. При позалегевих формах туберкульозу можуть використовувати  ультразвукове дослідження, бронхоскопію.

Туберкульоз – виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого лікування  і дисципліни пацієнта у дотримані рекомендації лікаря і регулярному прийомі препаратів.

 

Для консультації  і діагностики на туберкульоз Ви можете звернутися  до свого сімейного лікаря і фтизіатра Шумської міської лікарні.

 

Шановні краяни не будьмо байдужі до свого здоров’я!!!


лікар-фтизіатр 

КНП ШМР «Шумська міська лікарня»                                               Тхорик Наталія Василівна