Паліативна допомога і медицина — це комплексна медична, соціальна, психологічна і духовна допомога людям, чиє життя висить на шальках життя і смерті. Зазвичай, поняття паліативу пов’язують із невиліковними хворобами, зі старістю і закінченням життя. Але паліатив — це якраз не про смерть, а саме про життя: це спосіб дати людині прожити відпущений їй час на цьому світі в любові і без болю.
Мета — покращити якість життя як пацієнта, так і сім’ї, рідних та близьких. Лікар, який працює у паліативній медицині, знає, що переважно його зусилля не приведуть до одужання пацієнта. Адже паліативна допомога зазвичай надається людям, яким діагностували невиліковну хворобу. І завдання такого медика – зробити так, щоб людина пішла з життя гідно, не волаючи від болю.
До паліатвиних пацієнтів належать усі вікові групи. Команди фахівців з паліативної допомоги мають на меті підвищити якість життя, полегшити симптоми та страждання, спричинені серйозними хворобами, такими як:злоякісні новоутворення;хронічна серцева недостатність; хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ), хвороби нирок, цукровий діабет, хвороби Альцгеймера та Паркінсона, багато інших.
Паліативна допомога полегшує, зокрема, такі симптоми, від яких страждає пацієнт:
біль (гострий та хронічний), депресія,задишка, проблеми з диханням, втома,закрепи, нудота, втрата апетиту, безсоння, тривожність, а також інші симптоми, від яких страждає пацієнт.
Утім, на практиці паліативної допомоги потребують не лише пацієнти, які мають невтішний прогноз. Її можуть надавати і паралельно з основним лікуванням.
Наприклад, пацієнт з онкозахворюванням проходить курс хіміотерапії, після якої у нього нудота, відсутність апетиту, судоми, втрата ваги тощо. Тут також потрібен лікар паліативної допомоги, який порадить зробити детоксикацію, призначить калорійні коктейлі, препарати для знеболювання і зміцнення організму.
Чимало людей через побічну дію “хімії” відмовляються від життєво необхідного лікування і гинуть від раку, тому що їм не розповіли, як знімати неприємні симптоми.
У Шумській міській лікарні створене стаціонаре відділення паліативної допомоги, комфортні умови для перебування невиліковних пацієнтів, що включає респіраторну підтримку, надання кисневих концентратів (необхідна, коли у людини падає сатурація і вона задихається, зокрема, при раку легень, ХОЗЛ); контроль харчування (якщо людина не може їсти, ковтати, їй можуть призначати різні медичні калорійні суміші, у відділенні наявні спеціальні апарати для ентерального харчування);знеболення різними видами обезболючих, зокрема сильнодіючими опіоїдними анальгетиками, контроль психологічного стану (лікар має дізнатися, чи справляється пацієнт самотужки, чи можуть доглядати рідні і чи є потреба забирати його до відділення паліативного стаціонару).
У відділенні надається загальна кваліфікована паліативна медична допомога вторинного рівня та цілодобове медичне спостереження пацієнтам у термінальної стадії невиліковних захворювань. Забезпечується належна якість життя інкурабельним хворим шляхом запобігання та полегшення фізичних, емоціональних страждань, з застосуванням адекватно ефективного знеболювання, медикаментозної симптоматичної терапії, хірургічних та інших методів лікування, кваліфікованого медичного нагляду за умов, коли можливості спеціалізованого лікування основної хвороби є обмеженими або, з точки зору сучасних наукових уявлень, безперспективними.
У відділенні працює команда лікарів-спеціалістів ,зокрема терапевта, онколога, хірурга, невропатолога, психолога, кваліфіковані та чуйні медсестри.
Всі послуги у паліативному відділенні Шумської міської лікарні надаються на безоплатній основі згідно з угодою з Національною службою здоров’я України за пакетом «Стаціонарна паліативна медична допомога».
Направлення пацієнтів до паліативного стаціонару здійснюють сімейні лікарі, лікуючі лікарі інших фахів, лікарі мобільної паліативної служби або шляхом переведення пацієнта з іншого медзакладу.
Коли люди чують про паліатив, то думають, що все — це кінець і смерть. Ні, ми є для того, щоб дати життя, його якість, щоб людина відчувала навколишній світ, бачила, що поряд є люди, які можуть допомогти. Це і про знеболення, і про інші речі. Тому паліатив — це якість життя, це про життя.
Завідувач паліативного відділення Ірина Максимчук