Всесвітній тиждень імунізації з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ)

Завідувач дитячим відділенням, лікар педіатр 

КНП ШМР «Шумська міська лікарня» Людмила ОКРЕНЕЦЬ

З 24 по 30 квітня відзначають Всесвітній тиждень імунізації з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Його мета – нагадати про важливість щеплень для захисту від інфекційних хвороб людей різного віку. Імунізація дозволяє зберегти від 2 до 3 мільйонів життів щороку. 

Завдяки імунізації в світі більше не фіксуються випадки натуральної віспи – цю небезпечну хворобу, внаслідок якої помирало 3 з 10 захворілих, було повністю викорінено. Наразі завдяки масовим кампаніям з вакцинації світ наблизився до викорінення поліомієліту – небезпечного захворювання, що може призводити до невиліковних паралічів. Близько 3 мільйонів життів на рік зберігається завдяки вакцинам проти кору, дифтерії, краснухи, кашлюку тощо. Деякі вакцини попереджують онкологічні захворювання, а саме вакцина проти гепатиту В, що профілактує розвиток раку печінки, спричиненого ускладненням гепатиту В, та вакцина проти вірусу папіломи людини, що профілактує розвиток 6 видів раку, викликаних вірусом папіломи людини.

Дитина до 18 років має отримати щеплення за графіком від 10 обовʼязкових хвороб:

Проти гепатиту В –у першу добу життя, а також у 4 та 6 місяців; якщо не було можливості зробити щеплення після пологів, потрібно якнайшвидше звернутися до поліклініки.

Проти туберкульозу – протягом 3-5 доби життя; якщо дитина недоношена – після досягнення маси тіла 2,5 кг; якщо щеплення не зробили в пологовому будинку, його потрібно зробити, щойно з’явилася можливість, у сімейного лікаря.

Якщо дитині не виповнилось двох місяців, щеплення робиться без проби Манту. Також пам’ятайте, що БЦЖ не можна робити в один день з іншими щепленнями.

Проти кору, паротиту, краснухи – у 12 місяців та в 6 років.

Проти дифтерії та правця – у 2, 4, 6, 18 місяців, а також в 6 та 16 років та подаля дорослим особам кожні 10 років (20,36 і т. д).

Проти кашлюку – у 2, 4, 6 та 18 місяців.

Проти поліомієліту – у 2, 4, 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років.

Проти гемофільної інфекції типу b (ХІБ/Hib) – у 2, 4 та 12 місяців.

Якщо через воєнні дії, хворобу дитини або інші причини у батьків не було можливості зробити дитині наступне щеплення вчасно, потрібно звернутися до лікаря. Для кожного щеплення є оптимальні для формування імунітету інтервали. Сімейний лікар або педіатр допоможе скласти графік.

Як вакцинувати дитину під час воєнного стану. Щеплення відповідно до календаря вакцинації можна отримати безоплатно у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким укладена декларація. Під час воєнного стану також можна отримати щеплення у найближчому закладі, який надає первинну медичну допомогу. Укладати декларацію з новим лікарем для цього не потрібно.

Для всіх дорослих потрібно кожні десять років поновлювати щеплення від дифтерії та правця.

Усі вакцини, які використовуються в Україні для імунізації дітей, проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок.

У разі відмови від профілактичних щеплень батьки повинні усвідомлювати, що вся відповідальність за здоров’я та життя своєї дитини лягає на них. В умовах активних міграційних процесів зростає ризик зараження в першу чергу нещеплених дітей і дорослих. Відмови від щеплень підвищують не лише ризик зараження інфекцією, але і ризик її важкого перебігу, розвитку ускладнень і навіть смерті.

Вакцинація є одним з геніальних винаходів людства. Вакцини – безпечні та ефективні, а хвороби – небезпечні та підступні. Не нехтуйте можливістю вберегти своє здоров’я і здоров’я своїх дітей. Захистить себе та своїх близьких, зробіть необхідні щеплення при першій можливості.